2:06 pm - Salı Temmuz 28, 8099

Türkiyede Yenen Mantarlar Türleri Nelerdir?

Çarşamba, 14 Ağustos 2013, 23:08 | Genel, Nedir?, Sağlık | 0 Yorum | Okundu 807 Kez
by admin

Türkiye’mizde yenebilen mantar türleri nelerdir?, Hangi mantarları yemeliyiz? Uzak durmamız gereken mantarlar hangileridir?, Zehirli mantar ve zehirsiz mantarlar… Bu yazımızda Türkiyede yetişen yenilebilir mantarlardan bahsedeceğiz.

Ülkemizde yetişmekte olan binlerce mantar türleri arasında elbetteki yemememiz gereken birçok mantar türleri de bulunmaktadır.

YENİLEN MANTAR TÜRLERİ.
1- Kuzu Göbeği: Ülkemizde yetişen en lezzetli mantar türlerinden birisidir. İlkbahar aylarında mart ile mayıs ayları arasında gözükürler. Toprakta, orman açıklıklarında, yol ve akarsu kenarlarında, bitki örtüsü yanmış arazilerde yetişme ortamı bulurlar. Bazen de ağaç altlarında bulunurlar. Şu ağaçlar altında rastlamak mümkündür. Akçaağaç, Fındık, Kayın, Dişbudak ve Karağaç.Çok lezzetli bir mantardır. Ama bir oturuşta çok fazla yenmemesi tavsiye edilir.

2- Çayır Mantarı: Temmuz ile kasım ayları arasında çayırlarda , çimenliklerde ve tarlalarda yetişen bir mantar türüdür.  Bulundukları yerlerde öbek öbek bulunurlar. Çok lezzetli bir mantar olan çayır mantarı zehirli olan Amanita virosa, Amanita verna ve Amanita phalloides türü mantarlara benzemektedir. Yerken dikkatli olmak gerekir. Bu mantar türleri ile karıştırmamak garekir.

3- İstiridye Mantarı: Ülkemizde ençok üretilen mantar türlei arasında istiridye mantarı da yer alır. İstiridye mantarının yetişme ortamı oldukça geniştir. Çürümemiş ağaç kalıntıları, talaş vs. her türlü selüloz kaynağı istiridye mantarının yetişmesi için elverişlidir.

4- Biftek Mantarı: Şeklinin çiğ ete benzemesi ve kesildiği zaman kırmızı bir sıvı çıkması sebebiyle bifteğe benzemesinden dolayı bu isim verilmiştir. Tadı, ekşimsi ve hafif asidiktir. Çınar ve kestane ormanlarında sık ratlanır.

5- Tirmit Mantarı: Yapışkan olmayan kuru et gibi bir mantar türüdür. 5 ila 15 cm arasında şapkası olur. iğne yapraklı ağaç ve kayın ormanlarında yosunlar arasında gelişir, ateş sarısı tipi yalnızca kayın ve meşe ormanlarında bulunur.

6- Çörek Mantarı: Hazirandan Ağustosa ve Eylülden Kasıma kadar tetişme imkanı olan bir mantar türüdür. yetiştiği yerler, meşe, kayın, iğne yapraklılardan çam,  ladin meşçereleri altında ve çevresinde, yol kenarlarında, orman sınırı boyunca, yaprak çürüntüsü üzerinde genelde çok sayıda bazan tek tek görülür.

7- Dede Sakalı Mantarı: İlkbahar ve sonralarında, sonbahar aylarında, çam ormanının içinde, bazen’de çam iğnelerinin altında, bazen de açıkta yetiştiği görülmektedir.. Tek tek ya da dağınık gruplar halinde görülür. Ülkemizde çam ve köknar ormanlarında sıkça bulunur. DEVAMI

yhs-002,yenebilen mantar türleri,zehirsiz mantarlar,türkiyede yenen ve yenmeyen mantarlar,yenilebilir mantarlar

Benzer Yazılar:

Etiketler: , ,

Yorum Yazın